Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

The PANACEO Zeolite Active Balm combines PMA Zeolite with high-quality organic olive oil, hemp oil, organic beeswax and horseradish (kren). The rich balm texture intensively nourishes stressed skin, promotes circulation and supports recovery & wellbeing after sport and physical exertion.

Your Benefits with the Zeolite Active Balm

  • PMA Zeolite – supports the natural skin barrier function
  • Horseradish (kren) – promotes circulation, invigorates & revitalises
  • Organic olive oil & hemp oil – intensive care with essential fatty acids
  • Organic beeswax – protective, moisture-retaining base formula
  • Natural essential oils – fresh, invigorating fragrance experience
  • Made in Austria – free from parabens and mineral oils

When is the Active Balm ideal?

  • After training, competition or physical work
  • For tense, tired muscles and stressed areas
  • As a daily post-sport care habit
  • For targeted massage of stressed skin areas

Application Instructions

1
Warm a pea-to-hazelnut-sized amount of balm slightly on your fingers.
2
Apply specifically to stressed or tense skin areas.
3
Work in with gentle massage movements.
4
Leave to absorb fully – no rinsing required.
Ideal immediately after sport or in the evening as a regenerating care routine

Notes

  • For external use only
  • Avoid contact with eyes
  • Discontinue use if skin irritation occurs
  • Keep out of reach of children
  • Store in a cool, light-protected place

Ingredients of the PANACEO Zeolite Active Balm

Key active ingredients: PMA Zeolite® (Clinoptilolite) – natural volcanic mineral · Organic olive oil (Olea Europaea) – rich in antioxidants · Hemp oil (Cannabis Sativa) – essential omega fatty acids · Horseradish extract (Armoracia Rusticana) – promotes circulation · Organic beeswax (Cera Alba) – protective base formula · Natural essential oils
IngredientFunction
PMA Zeolite® (Clinoptilolite)Natural volcanic mineral
Cera Alba* (organic beeswax)Protection, moisture retention
Olea Europaea Fruit Oil* (organic olive oil)Intensive care, antioxidants
Cannabis Sativa Seed Oil (hemp oil)Essential omega-3/-6 fatty acids
Armoracia Rusticana (horseradish)Promotes circulation, revitalising
Natural essential oilsFresh fragrance experience

* = from certified organic farming · Free from parabens · Free from mineral oils

Skip product gallery

Additional products

For intense exertion
Image of the PANACEO ISO-BOOST Drink Powder 400g tub, energy drink powder with natural guarana, vegan, gluten-free and natural
PANACEO SPORT · BOOST DRINK
ISO-BOOST Drink
Option: Powder 400 g

Carbohydrates & electrolytes for intense training and race days.

Option
Regular price: €21.90

Content: 400 g (€5.48 / 100 g)

For muscles & energy
Container of PANACEO MAGNESIUM PURE powder 200g with 100% pure magnesium citrate to support muscles, the nervous system and energy metabolism
PANACEO SPORT · MAGNESIUM
MAGNESIUM PURE Powder

Magnesium contributes to normal muscle function – easy to mix.

Regular price: €21.90

Content: 200 g (€10.95 / 100 g)

€0.40 per day
For muscle growth & recovery
PANACEO Energy Amino Kapseln 200 Stk.
PANACEO SPORTS PRODUCT · AMINO ACIDS
AMINO8 Capsules

Essential amino acids for sport & everyday life – in handy capsules.

Regular price: €34.90

Content: 200 pcs. (€0.17 / 1 pcs.)

For training & recovery
PANACEO Amino⁸ Drink Pulver 250g
PANACEO SPORT · AMINO DRINK
AMINO8 Drink Powder

Amino acids as a refreshing drink – before, during or after training.

Regular price: €34.90

Content: 250 g (€13.96 / 100 g)

For endurance training
Product image of the PANACEO ISO² DRINK powder 400g tub, isotonic drink with natural mandarin flavour for long-lasting energy, vegan, gluten-free and natural.
PANACEO SPORT · ISOTONIC DRINK
ISO² DRINK
Variant: Pulver 400g

Isotonic sports drink for training, racing & long sessions.

Variant
Regular price: €21.90

Content: 0.4 kg (€54.75 / 1 kg)

For active people
PANACEO SPORT PURE capsules 200 pcs – container with PMA zeolite to support gut balance, regeneration, immune system and athletic performance
PANACEO SPORT · PMA ZEOLITE
SPORT PURE Capsules

PMA zeolite in handy capsule form – for sport, travel & everyday life.

Regular price: From €34.90

Content: 200 pcs. (€0.17 / 1 pcs.)

Quantity
€42.90
€1.30 per day
For active people
Product image of PANACEO SPORT PURE powder 200g, zeolite powder with PMA zeolite to support performance, recovery and gut health in sport
PANACEO SPORT · PMA ZEOLITE
SPORT PURE Powder

PMA zeolite powder – easy to stir into water or sports drinks.

Regular price: From €34.90

Content: 200 g (€0.17 / 1 g)

Quantity
€42.90
€1.30 per day
Zeo (digital assistant) AI

You are chatting with an AI assistant. Replies may contain errors and are non-binding.

Hi, I'm Zeo, your digital assistant at PANACEO! How can I help you?