Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

PANACEO ISO² DRINK is the natural isotonic drink for training, competition and an active lifestyle. Isomaltulose provides long-lasting energy without a rapid sugar spike, dolomite supplies natural calcium and magnesium – and buckwheat germ powder with acerola rounds out the formula with phytonutrients and natural Vitamin C.

Your Benefits with PANACEO ISO² DRINK

  • Isomaltulose – low-glycaemic carbohydrate source for long-lasting energy
  • Dolomite – natural source of calcium & magnesium (electrolytes)
  • Buckwheat germ powder – phytonutrients, natural spermidine
  • Acerola fruit powder – natural Vitamin C for immune support & cell protection
  • Vegan, gluten-free – without artificial additives
  • Light mandarin flavour – pleasantly refreshing even during exertion

When is ISO² DRINK ideal?

  • Before training to replenish energy reserves
  • During exertion for fluid and electrolyte supply
  • After training for optimal recovery
  • In an active everyday life as a natural refreshment

PANACEO ISO² DRINK is prepared in seconds – one sachet in your sports bag covers an entire training session.

Preparation & Dosage

1
Measure 1 sachet (40 g) or 2 heaped tablespoons.
2
Stir into at least 750 ml of water until completely dissolved.
3
Adjust sweetness to taste by adding more or less water.
Drink before, during or after training – especially refreshing when stored cold

Notes

  • Store dry at room temperature
  • Always close tightly after use
  • Keep out of reach of children
  • Do not exceed the recommended daily dose
  • Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet

Ingredients

Isomaltulose, calcium and magnesium carbonate, natural mandarin flavouring, sodium chloride, vitamin B complex (buckwheat germ powder), acerola fruit powder.

Nutrition Information

Nutrition per 100 g per serving (40 g)
Energy (kJ) 1458 583
Energy (kcal) 343 137
Fat (g) 0.02 0.01
of which saturates (g) 0.01 0.00
Carbohydrate (g) 85.32 34
of which sugars (g) 82.19 33
Protein (g) 0.22 0.09
Salt (g) 0.09 0.03

1 serving = 1 sachet = 40 g

Active Ingredients

Ingredient per 100 g per serving (40 g) NRV* %
Magnesium (mg) 960 384 102
Calcium (mg) 1700 680 85
Sodium chloride (g) 1.12 0.45 56
Vitamin B1 (mg) 1.97 0.79 72
Vitamin B2 (mg) 2.83 1.13 80
Vitamin B3 (mg) 34.93 13.97 88
Vitamin B5 (mg) 13.53 5.41 90
Vitamin B6 (mg) 1.85 0.74 53
Vitamin B9 (µg) 423.37 169.35 85
Vitamin B12 (µg) 4.43 1.77 72
Biotin (µg) 121.77 48.71 97
Vitamin C (mg) 200 80 100

* NRV = Nutrient Reference Value

Skip product gallery

ADDITIONAL PRODUCTS

For muscles & energy
Container of PANACEO MAGNESIUM PURE powder 200g with 100% pure magnesium citrate to support muscles, the nervous system and energy metabolism
PANACEO SPORT · MAGNESIUM
MAGNESIUM PURE Powder

Magnesium contributes to normal muscle function – easy to mix.

Regular price: €21.90

Content: 200 g (€10.95 / 100 g)

€0.40 per day
For training & on the go
Black PANACEO SPORT Stainless Steel Bottle 750ml with silver lid – double-wall insulated stainless steel water bottle for sport, outdoor use and everyday life
PANACEO SPORT · ACCESSORY
SPORT Stainless Steel Bottle

Double-walled stainless steel – keeps drinks cold up to 24 h, hot up to 12 h.

Option
Regular price: €19.90

For intense exertion
Image of the PANACEO ISO-BOOST Drink Powder 400g tub, energy drink powder with natural guarana, vegan, gluten-free and natural
PANACEO SPORT · BOOST DRINK
ISO-BOOST Drink
Option: Powder 400 g

Carbohydrates & electrolytes for intense training and race days.

Option
Regular price: €21.90

Content: 400 g (€5.48 / 100 g)

For intense exertion
PANACEO ISO-BOOST Drink 10 pack with carton box and sachet, energy drink with natural guarana, vegan, gluten-free and natural
PANACEO SPORT · BOOST DRINK
ISO-BOOST Drink
Option: 10 pack

Carbohydrates & electrolytes for intense training and race days.

Option
Variants from €21.90
Regular price: €26.90

Content: 400 g (€6.72 / 100 g)

Zeo (digital assistant) AI

You are chatting with an AI assistant. Replies may contain errors and are non-binding.

Hi, I'm Zeo, your digital assistant at PANACEO! How can I help you?