Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

MED THERAPY PRO Capsules are specifically designed for people undergoing chemotherapy. The capsule format allows for straightforward intake even during demanding therapy phases – no preparation, no taste, usable any time and anywhere. The clinically proven effect of the contained PMA Zeolite remains fully intact.

Clinical study: Vitale, M. G. et al. (2020)

Clinically Proven Results

Fewer Therapy InterruptionsReduced treatment discontinuations in both men and women
Improved Blood ValuesMore favourable lab parameters during therapy
Reduced Peripheral NeuropathyLess tingling and numbness (especially in men)

Why capsules during therapy?

  • No preparation needed – easy to take even when experiencing nausea or fatigue
  • Discreet intake at the clinic, at the doctor's or on the go
  • Exact dosing without a measuring spoon or kitchen scales
  • CE-certified medical device from Austria

MED THERAPY PRO Capsules can be taken alongside physician-prescribed therapy – even during difficult phases when preparing a powder is not possible.

Recommended Dosage

1
Take 3 capsules 2–3 times daily with meals.
2
Swallow with at least 100 ml of water (1 glass).

Important Usage Notes

  • When taking medication: maintain a minimum interval of 2 hours
  • In the first week, start with half the dosage (medical recommendation)
  • If constipation occurs: reduce dosage, increase fluid intake and optionally add flaxseed
  • Medical device: always follow the instructions for use on the label

What is in MED THERAPY PRO Capsules?

IngredientAmount per capsuleAmount per serving (3 capsules)
PMA Zeolite410 mg1,230 mg
Capsule shell (cellulose)90 mg270 mg
The PMA Zeolite used by PANACEO has an average particle size of only 4–7 micrometers (µm) – precisely within the recommended range of 1 µm (minimum) to 10 µm (maximum). This ultra-fine structure enables exceptionally efficient binding of harmful substances and supports their natural elimination from the body.
Learn more about PMA Zeolite →
Skip product gallery

Additional Products

Supportive therapy care
PANACEO MED THERAPY-PRO powder 400 g in a white tub with yellow and white label, medical device to support tolerance of medicinal therapies
ZEOLITE MEDICAL DEVICE · SUPPORTIVE THERAPY
MED THERAPY-PRO Powder
Powder: 400 g

Medical device with PMA zeolite for supportive use during therapy.

Powder
Variants from €34.90
Regular price: From €51.90

Content: 0.4 kg (€129.75 / 1 kg)

Quantity
€64.90
€0.98 per day
For immune support
Product image of Green Health IMMUN-AKTIV PLUS capsules 90 pcs by PANACEO – food supplement with vitamin C, zinc and cistus extract to support the immune system
GREEN HEALTH · IMMUNE SYSTEM
IMMUN-AKTIV PLUS Capsules

With vitamin C & zinc for normal immune system function.

Regular price: €26.90

Content: 90 pcs. (€0.30 / 1 pcs.)

€0.60 per day
For natural balance
White jar of Green Health CURCUMA capsules 90 pcs by PANACEO with high-strength curcumin
GREEN HEALTH · BOTANICAL EXTRACT
CURCUMA Capsules

High-dose curcumin with black pepper (piperine) – vegan.

Regular price: €27.90

Content: 90 pcs. (€0.31 / 1 pcs.)

€0.62 per day
Zeo (digital assistant) AI

You are chatting with an AI assistant. Replies may contain errors and are non-binding.

Hi, I'm Zeo, your digital assistant at PANACEO! How can I help you?